Po raz pierwszy w życiu piszę post w swoim własnym blogu, wchodząc tym samym do elitarnego klubu bloggerów. Zamierzam pisać o tym, co wszyscy, czyli o tym co mnie dziwi, irytuje, cieszy, niepokoi, wytrąca z równowagi itd. Blog daje, jak sądzę, możliwość wyładowania agresji naszej powszedniej, ale z tej możliwości nie zamierzam korzystać (no chyba, że...). Szczególnie zależy mi na proponowaniu diagnoz i ocen formułowanych z punktu widzenia dziedziny, w której się specjalizuję, czyli logiki praktycznej. Interesuje mnie sposób, w jaki ludzie uzasadniają swoje poglądy, czyli jak argumentują. Krytyka, wskazywanie mocnych i słabych stron argumentacji, to coś, co bardzo lubię robić.
Uważam, że ludzie mają prawo do własnych poglądów, ale nie mają prawa domagać się szacunku dla tych poglądów. Nie szanuję żadnych poglądów (również swoich) - szanuję prawdę. Logika pomaga do tej prawdy się zbliżyć, ale pod warunkiem, że będziemy gotowi na wyrzeczenie się błędnie uzasadnionych opinii, nawet tych, do których jesteśmy bardzo przywiązani. To bardzo trudne zadanie, jak dobrze wiedzą psychologowie społeczni. Sprawy tego świata są tak osobliwie ułożone, że fałsz jest łatwy, miły, układny, pokrzepiający i ma świetną o tobie opinię, prawda jest trudna, niesympatyczna, boli i lubi odebrać resztkę nadziei. Ale o tych sprawach jeszcze w następnych postach.
Na zakończenie pragnę gorąco polecić Państwu znakomity blog Krzysztofa Wieczorka Erystyka na co dzień (http://erystyka.blox.pl). To wyśmienita szkoła logicznego myślenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz